“EBITDA en omzet behoren niet tot onze interne rapportering”
- 2 dagen geleden
- 5 minuten om te lezen

Fietsleasing boomt in ons land. De meest sprekende exponent is het groeiverhaal van o2o Bicycle Leasing: van 20.000 naar 60.000 fietsen in amper twee jaar. Aan de financiële afdeling om die hoge cadans te volgen. CFO Linde Dewit: “Toen ik hier startte, vertrok ik op het vlak van financieel van een basis om verder uit te bouwen. De uitdaging bestond erin de juiste prioriteiten te leggen, met een mix van fundamentele optimalisaties en laaghangend fruit.”
O2o Bicycle Leasing viert dit jaar zijn tiende verjaardag. Tweeëneenhalf jaar geleden stapte de Duitse Green Mobility Holding in het bedrijf opgericht door Wim en Koen Floré. Vandaag rijden er in ons land ongeveer 60.000 leasefietsen van o2o rond en dat aantal dikt snel aan. In 2025 groeide de omzet van 117 miljoen euro naar 170 miljoen euro, goed voor een stijging van 45 procent. Het zou te gemakkelijk zijn om die groei enkel toe te schrijven aan het gunstige fiscale kader en de modal shift richting duurzamere mobiliteit. Linde Dewit: “We maken fietsleasing heel gemakkelijk voor hr-afdelingen en werknemers, met behulp van onder meer onze online tools, fietsplannen op maat en ondersteuning. Een vlotte afhandeling staat centraal.”
Pad naar meer structuur
Die frictieloze processen trekt de scale-up door naar zijn interne werking. Linde Dewit trad in september 2024 in dienst om het financiële beheer te professionaliseren. “Bij mijn vorige werkgevers was er al een stevige structuur binnen een stabiele markt. Hier kwam ik terecht in een bedrijf in volle groei, met nog veel ruimte tot verdere professionalisering. Voorheen focusten de oprichters zich ook sterk op de cijfers, maar dan vooral met de fiets als driver. Ze legden veel minder de link met de boekhouding, wat voor de toenmalige schaalgrootte ook volstond. Maar eenmaal je nieuwe mijlpalen bereikt, is er nood aan een meer solide financiële organisatie.”
Ze vertrok vanaf een longlist met zaken die het team beter of anders wilde aanpakken. “Die punten heb ik gestructureerd, met aandacht voor zowel laaghangend fruit als cruciale verbeteringen. Tot de snel door te voeren veranderingen behoorde bijvoorbeeld een vlotte digitale verwerking van onkosten. Meer ingrijpend was de professionalisering van de maandelijkse afsluiting. Het omvatte het toewijzen van verantwoordelijkheden en de bepaling van wat we wel en niet in de rapportering meenemen.”
Aantal fietsen en marge als leidende KPI’s
Opvallend is dat o2o Bicycle Leasing intern geen financiële data rapporteert. “Omzet en EBITDA komen niet aan bod, omdat we vertrekken van onze missie: meer mensen op de fiets krijgen en leasing betaalbaar en toegankelijk maken. Wanneer we daarin slagen, volgt onze omzet. Het margepercentage per fiets beschouwen we evenzeer als een KPI. Als je het aantal fietsen en de marge per fiets in kaart brengt, weet je intern eigenlijk al voldoende over onze financiële gezondheid.”
Extern vindt er wel een formele financiële rapportering plaats. “De investeerders willen uiteraard zien hoe het bedrijf maand na maand evolueert. Daarnaast delen we onze driemaandelijkse cijfers met de banken en hanteren we een jaarlijkse budgetcyclus. Omwille van onze snelle groei hechten we veel belang aan onze maandelijkse forecasts. Bij het binnenhalen van een grote aanbesteding ziet het plaatje er plots weer heel anders uit. Om een voorbeeld te geven: vorig jaar weken de actuele cijfers na twee maanden in positieve zin al heel ver af van onze budgetten. Om snel te schakelen moeten de maandelijkse cijfers echt snel uit onze systemen rollen. Daarom beperken we onze maandelijkse rapportering tot de essentie.”
Onder meer op het vlak van financiering vormt die wendbaarheid een noodzaak. Dankzij de commerciële en operationele teams vinden de leasefietsen hun weg naar de klant. Finance zorgt voor de middelen om ze te betalen. “Een fietser sluit een leasecontract af van 36 of 48 maanden. Hij kiest die fiets, waarna wij die aankopen en in maandelijkse schijven aan de werkgevers factureren. Dat impliceert dat wij het aankoopbedrag over een periode van drie of vier jaar gespreid voorfinancieren. In het totaal gaat het om 60.000 assets. Aanvankelijk vingen we dat op met eigen kapitaal en investeringskredieten, maar dat bleek omwille van onze snelle groei niet langer werkbaar. Wanneer je via een aanbesteding plots duizenden fietsen in de markt zet, heb je nood aan financiële partners. Daarom zitten we met leasingbanken rond de tafel. Ook voor hen is ons businessmodel relatief nieuw. Sommige leasingbanken putten uit een jarenlange ervaring op het vlak van machineleasing, maar zijn minder vertrouwd met producten met kleinere bedragen en een snellere rotatie. In dat opzicht vormde de samenwerking ook voor hen een leercurve.”
Van drie naar tien financiële medewerkers
Om de rapportering en het financiële beheer op punt te zetten, bouwde de CFO haar afdeling uit. “Op anderhalf jaar tijd breidde ik mijn team uit van drie naar tien mensen. Dat is een gigantische sprong. Zes mensen stroomlijnen de boekhouding en facturatie, twee teamleden staan garant voor het juridische luik en één collega spitst zich toe op data en businesscontrolling. Initieel omringde ik mij vooral met sterke, jonge profielen. Die equipe vul ik nu aan met meer ervaren mensen, die hun bagage en inzichten uit andere bedrijfsomgevingen meebrengen. Ook benutten we onze tools beter dan voorheen. Voor de rapportage op groepsniveau maakten we al gebruik van Lucanet. Die software wend ik nu ook aan om zelf interessante interne inzichten te verwerven. We beschikken daarbij uiteraard over een minder uitgebreide historiek dan bedrijven met een lange ontstaansgeschiedenis. Omdat er nooit een boekhouding op papier is geweest, kan je stellen dat we al vanaf dag één gedigitaliseerd werken. De focus ligt vooral op de automatisatie en de efficiëntie van onze transacties.”
O2o Bicycle Leasing behoort tot de Duitse Green Mobility Holding, maar integreert daarnaast ook zelf fietsleasingbedrijven binnen zijn organisatie. “De Duitse fietsleasemarkt is al matuurder. We steken dus veel op van ons moederbedrijf. Naast de overname van het Brusselse fietsleasebedrijf Ubike, lanceerden we ook een eigen online aanbod, als verlengstuk voor ons netwerk van meer dan 1.500 fietsenwinkels. Die activiteiten ondersteunen wij eveneens vanuit de financiële afdeling.”
Aangezien de leasingfiets tot het loonpakket van de klanten-werkgevers behoort, lijken er zich op het vlak van kredietmanagement weinig problemen te stellen. “Toch beschouw ik het als een belangrijk element. We moeten correct en tijdig factureren. Daartoe zette ik de processen op scherp. Het gaat erom de zaken goed aan te pakken en ervoor te zorgen dat de klant de factuur wel degelijk ontvangt en betaalt.”
Onbeperkt betaald verlof
O2o Bicycle Leasing haalde het voorbije jaar regelmatig de krantenkoppen omwille van zijn onbeperkt betaald verlof. Werknemers mogen zoveel vrije dagen nemen als ze nodig hebben, zolang het werk het toelaat en er geen negatieve invloed is op de teamdoelstellingen. “We hechten veel belang aan verantwoordelijkheid en zelfstandigheid. Het concept past ook goed bij wie ik ben en hoe ik mijn teams wil leiden. Het werkt wonderwel: mensen stemmen onderling af, waardoor onze organisatie optimaal blijft functioneren.”
Linde Dewit ziet nog andere voordelen. “Gemotiveerde medewerkers zijn meer waard dan gedemotiveerde teams die dan misschien wel een strikt werkrooster volgen. Onbeperkt betaald verlof staat bovendien niet voor totale vrijheid. Voor mijn eigen afdeling verwacht ik bijvoorbeeld een beschikbaarheid bij cruciale afsluit- of budgetteerperiodes. We volgen het effect van onze maatregelen ook op. Het systeem van onbeperkt verlof staat of valt met het vertrouwen dat leeft in de organisatie.”
O2o Bicycle Leasing had een paar jaar geleden slechts vier jaar nodig om bijna 10.000% te groeien. “Ondertussen zijn we een stuk groter, maar realiseerden we ook in 2024 en 2025 telkens 45% groei. Dat zijn duizelingwekkende cijfers, die we uiteraard niet zullen volhouden. Maar ook binnen een wat meer mature markt blijven de groeivooruitzichten heel mooi. Ons grootste doel bestaat erin meer leasefietsen dan leasewagens op de Belgische wegen te krijgen. Of dat haalbaar is? Volgens ons wel, zeker als je weet dat meer werknemers toegang hebben tot een leasefiets dan tot een leaseauto. Tegen 2028 mikken we alvast op 100.000 o2o-leasefietsen.”





Opmerkingen